AplikacjePoradniki

Osoba chuda to nie to samo co anorektyk

anorektyk

Zgadzasz się z tym? Skomentuj wpis ?
Dziękuję ?wszystkim za odzew na mój post o docinkach wobec osób szczupłych, który zamieściłem na moim Instagramie @jakzdrowoprzytyc

Widać, że temat jest cały czas aktualny.

Kilka osób poruszyło w komentarzach kwestię, iż często przykleja się im łatkę anorektycznych.

Jak wiadomo niewiedza bywa często przyczyną niezrozumienia i zapewne stąd biorą się takie porównania.

Dla wyjaśnienia i rozwiania wątpliwości anoreksja to zupełnie co innego niż bycie szczupłym.

O ile anorektyk zazwyczaj jest bardzo szczupły, to nie każda chuda osoba jest anorektykiem.

Niby niewiele, a jednak różnica jest ogromna.

Anoreksja nazywana również jadłowstrętem to zaburzenie psychiczne, które dotyka niespełna 1% ludzkości. W większości przypadków dotyczy kobiet i zaczyna się w okresie dorastania.

Wyróżniamy dwa rodzaje anoreksji:
✔️Restrykcyjną, która charakteryzuje się celowym ograniczaniem ilości spożywanych posiłków.
✔️Bulimiczną, ten rodzaj przejawia się nagłymi napadami objadania, a następnie przeczyszczania się za pomocą dostępnych środków. Najczęściej są to wymioty lub lewatywa.

Długotrwała anoreksja wyniszcza organizm, prowadzi często do izolacji od najbliższych. Nieleczona może zakończyć się ciężką choroba, a nawet zgonem.

Trudno wskazać główną przyczynę popadnięcia w anoreksję. Jedną z najczęściej wskazywanych jest obsesyjne dążenie do posiadania bardzo szczupłej sylwetki niczym modelki kreowane przez media. Bardzo szybko jednak przeradza się to w obsesję, która przybiera na sile. Utrata wagi wciąż wydaje się niewystarczająca, sylwetka wciąż jest daleka od ideału wychudzonej modelki z wybiegu. Oprócz ograniczania ilości spożywanych kalorii anorektycy włączają do codziennej rutyny ćwiczenia fizyczne, aby jeszcze bardziej zbić wagę.

Inną z przyczyn anoreksji może być również niska samoocena, presja otoczenia. Uszczypliwa uwaga na temat wyglądu danej osoby może wywołać u niej lawinę negatywnych zachowań i chęć uzyskania za wszelką cenę niższej wagi ciała. Problem w tym, że proces ten postępuje i nie sposób go zatrzymać. Aż do skrajnego wyczerpania.

Nadal uważasz, że każda szczupła osoba to anorektyk?

anorektyk

Powrót na stronę główną
Korzystasz z Instagrama? Obserwuj @jakzdrowoprzytyc
Masz konto na Facebook? Polub nas ?
facebook.com/JakZdrowoPrzytycPL