O Piramidzie Żywienia słyszał chyba każdy. Publikowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie stanowi wyznacznik zdrowej diety. Ostatnie zmiany w Piramidzie Żywieniowej pojawiły się stosunkowo niedawno, gdyż w roku 2016.
Główna i najważniejsza zmiana to zamiana miejsc pomiędzy produktami zbożowymi, na rzecz warzyw i owoców, przy czym owoców powinno być w codziennej diecie mniej niż warzyw.
Fundamentem naszej piramidy pozostaje niezmiennie regularna dawka aktywności fizycznej. Zalecane minimum to 3 razy w tygodniu po 45-60 minut. Przy czym liczy się każda aktywność: spacer, rower, bieganie.
Trzecią kwestią wskazywaną w nowej wersji piramidy jest konieczność właściwego nawodnienia organizmu wodą. Tymczasem jak wynika z różnych badań i ankiet, Polacy piją sporo, ale raczej napojów, herbaty czy kawy. Warto o tym pamiętać i postawić sobie zawsze w widocznym miejscu butelkę z wodą. Jesteśmy leniwi z natury, dlatego mając do wyboru konieczność pójścia do kuchni po herbatę lub sok z dużym prawdopodobieństwem sięgniemy po gotowca w postaci wody.
Dlaczego warto pamiętać o fundamencie, warzywach i wodzie w kontekście przybrania na wadze?
Jeśli aktywnie uprawiasz dowolną aktywność fizyczną, spalasz ekstra kalorie, które musisz uzupełniać.
W przeciwnym razie szansa na przybranie na wadze maleje. Z drugiej strony umiarkowana aktywność pobudza apetyt, poprawia ogólne samopoczucie. Jak we wszystkim wskazany jest umiar. Godzina biegania codziennie jest super, o ile zaraz po powrocie do domu wypijemy kaloryczny koktajl. Można być wybieganym, ale bez uzupełniania kalorii nie pozostanie nam nic innego jak przyzwyczaić się do sylwetki bliższej maratończykowi.
Jak jeść więcej warzyw?
Duża ilość warzyw w diecie jest bardzo zdrowa, ale jak wiadomo szukamy kalorii, a z tymi w warzywach bywa różnie. Na szczęście wybór warzyw jest bardzo duży. Każdy znajdzie dla siebie coś smacznego. Warto też podzielić warzywa na dwie grupy.
Do pierwszej zaliczamy warzywa, które możemy wrzucić do sałatki i podlać oliwą z oliwek lub olejem lnianym zwiększając ich kaloryczność.
Druga grupa to wszystkie pozostałe warzywa, które dla ułatwienia możemy spożyć w postaci koktajli. Łatwo je przyrządzić i można w ten sposób przemycić do żołądka warzywa, za którymi nie za bardzo przepadamy lub nie mamy pomysłu, do czego je zjeść.
Wodę zawsze stawiaj na widoku
Wodę należy pić umiejętnie i pamiętać, aby przy okazji nawodnienia nie zapomnieć, że woda świetnie wypełnia i zmniejsza apetyt. Tego chcemy uniknąć. Starajmy się trzymać zasady, aby pić 30 minut przed posiłkiem i minimum 30 min minut po posiłku. W ten sposób zadbamy o nawodnienie i zjemy cały przygotowany posiłek.
Mam nadzieję, że te pozornie małe zmiany połączone w całość dadzą pożądane efekty w dłuższej perspektywie.
Często powtarzam, iż to właśnie drobne błędy żywieniowe skutecznie hamują lub mocno opóźniają uzyskanie pożądanych efektów. Jak w wielu innych sferach życia, grunt to nie popełniać błędów.
Dla zainteresowanych tematem zamieszczam link do źródła informacji na temat historii powstania Piramidy Żywieniowej. Ma ona ponad 200 lat i zaszły w niej spore zmiany.
http://www.phie.pl/pdf/phe-2011/phe-2011-1-020.pdf
Powrót na stronę główną