ArtykułyPoradniki

Niedowaga – poznaj jej przyczyny i skutki.

Niedowaga jeszcze do niedawna mogła być kojarzona raczej jako zjawisko marginalne, praktycznie nie występujące w gospodarkach krajów wysokorozwiniętych. W krajach tych bowiem zdecydowana większość społeczeństwa nie ma problemu z dostępem do żywności. Okazuje się jednak, że problem niedowagi występuje i nie jest on jedynie zasługą zarówno mediów promujących chudość jako idealny wygląd, ale czasów w jakich żyjemy pełnych pośpiechu, stresu i coraz niższej jakości jedzenia, które spożywamy.

Na szczęście promocja zdrowego stylu życia, która z każdym rokiem przybiera na znaczeniu, zwraca uwagę, że problem z wagą ciała to nie tylko wszechobecna otyłość, ale również niedobór wagi. Oba te zjawiska są dla organizmu szkodliwe. W poniższym wpisie skupię się jednak na problemie niedowagi, jej podstawowych objawach i skutkach dla organizmu.

Czy mam niedowagę – czyli jaka waga jest właściwa?
Od tego pytania należy zacząć. Jeśli chcemy przytyć, warto wiedzieć na ile nasza waga odbiega od prawidłowej. Pamiętaj, że w dobie wszechobecnej otyłości, każda osoba szczupła wygląda na tle osoby otyłej na szczuplejszą niż w rzeczywistości. Zakładam jednak, że masz za sobą badanie choćby poprzez sprawdzenie prawidłowego BMI, czyli wskaźnika masy ciała.
Jeden z wielu internetowych kalkulatorów znajduje się na stronie http://bmi-online.pl/
Wystarczy wybrać płeć, aktualną wagę i wzrost, a kalkulator pokaże nam nasze BMI wraz z informacją czy powinniśmy przytyć czy schudnąć. Wynik poniżej 19 BMI oznacza niedowagę i konieczność przybrania kilku kg. Prawdziwe powody do niepokoju powinny mieć osoby o wyniku BMI ok. 17 i mniej.

Przyczyn niedowagi możemy wymienić wiele. Część z nich może wynikać z niewłaściwej diety, czy złych nawyków żywieniowych, a część z mniej lub bardziej poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. Dlatego za każdym razem, gdy sama zmiana diety i nawyków nie przynosi pożądanych rezultatów w postaci małego, ale systematycznego wzrostu naszej wagi, należy szukać porady u lekarza.

Do głównych przyczyn niedowagi zaliczyć możemy:

 1. Deficyt kaloryczny. Deficyt to nic innego jak niewystarczająca ilość kalorii dostarczana do organizmu w ciągu dnia. Jedzenie, które spożywamy na co dzień bywa różne. Obecnie jest ono bardziej produkowane, niż uprawiane stąd szczególną wagę powinniśmy przykładać do tego co jemy. Będąc osobą szczupłą mamy tą przewagę nad osobą z nadmiarem kilogramów, że nie musimy liczyć każdej spożytej kalorii. Naszym celem jest dostarczenie organizmowi nadwyżki kalorycznej rzędu 300 kcal dziennie.
 2. Geny – predyspozycje genetyczne mogą w dużym stopniu decydować o naszym niskim BMI
 3. Metabolizm – tzw. szybki metabolizm sprawia, że nawet dostarczając do organizmu kaloryczne posiłki nasza waga ani drgnie. Stąd konieczność wytworzenia nadwyżki kalorycznej.
 4. Stres – jeden z głównych, cichych sprawców niedowagi. W stresie nie chce się nam jeść, czujemy tzw. pełny żołądek. Stąd już krok do pomijania posiłków, a tym samym nasz organizm nie ma szans uzyskać choćby minimum niezbędnych kalorii dziennie.
 5. Brak odpowiedniej suplementacji w makro – mikroskładniki.
 6. Różnego rodzaje nietolerancje pokarmowe, problemy z trawieniem.
 7. Uprawianie aktywności fizycznej bez odpowiedniego zabezpieczenia nadwyżki kalorycznej.
  Są osoby, które biegają, jeżdżą na rowerze zapominając, że godzina na rowerze czy biegania to kilkaset spalonych kalorii ekstra. Bez uzupełnienia tych braków, zawsze będą na tzw. deficycie.
 8. Zaburzenia gospodarki hormonalnej.
 9. Stany zapalne różnego rodzaju w tym zakażenia bakteryjne.
 10. Cukrzyca, problemy z tarczycą, zapalenie jelita grubego.
 11. Problemy o podłożu psychicznym, skłonności do depresji, inne stany mogące wywoływać zaburzenia odżywiania.
 12. Zaburzenia flory bakteryjnej jelit.
 13. Alergie, nietolerancje pokarmowe, które sprawiają, że wiele produktów nie trafia na nasz talerz czyniąc naszą dietę ubogą.
 14. Ogólne problemy wchłaniania, trawienia i niewystarczające wydzielanie soków trawiennych.
 15. Złe nawyki żywieniowe, jak pomijanie posiłków, jedzenie dużej ilości niskokalorycznych produktów, picie dużej ilości wody tuż przed i w trakcie posiłków. Jednym ze złych nawyków jest również spożywanie bardzo dużo na jeden posiłek, zamiast rozłożyć to na 2-3 mniejsze posiłki.

Choć lista jest długa, na szczęście poza naprawdę kilkoma ciężkimi chorobami, wiele spraw udaje się opanować wprowadzając odpowiednią dietę, zdrowe nawyki, zioła, przyprawy, więcej snu i odpoczynku w codziennym życiu.

Skutki niedowagi, o których należy wspomnieć
Mówiąc o niedowadze nie można zapominać o jej skutkach nie tyle dla samego wyglądu, ale stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Do skutków niedowagi zaliczyć możemy:

 1. Osłabienie organizmu, przewlekłe zmęczenie, podatność na przeziębienia.
 2. Wypadanie włosów, problemy z zębami.
 3. Niskie ciśnienie krwi, senność.
 4. Spadek nastroju, większa podatność na stany depresyjne.
 5. W przypadku kobiet planujących macierzyństwo, niedowaga może być przyczyną problemów z zapłodnieniem. W dalszym etapie może mieć również wpływ na przebieg ciąży. Powstaje bowiem ryzyko urodzenia wcześniaka a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia.

Podsumowując, celem powyższego wpisu nie było Cię przestraszyć, ale pokazać, że nie tylko nadwaga jest groźna dla naszego zdrowia. Znając objawy i skutki jakie niedowaga wywiera na organizm wierzę, że nie pozostawisz jej samej sobie i wejdziesz na drogę ku dodatkowym kilogramom, w czym postaram się Ci się pomóc. Sam wszedłem na tą drogę, mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą jak największej ilości osób.

Tags: