Ektomorfik to osoba o smukłej, szczupłej budowie ciała z szybkim metabolizmem. Tłuszcz praktycznie u niej nie występuje, a waga niemal zawsze pozostaje w dolnych rejonach norm. W przypadku kobiet ektomorfik to sylwetka idealna dla modelki, choć na szczęście kanon wychudzonych osób przestaje być mocno promowany.
Ektomorfik może przytyć, ale musi włożyć w to sporo wysiłku i czasu. Co istotne, aby utrzymać wagę podobnie jak w wielu innych dietach niezbędne jest trwałe wyrobienie nawyków. Osoba z sylwetką ektomorfika bardzo wolno przybiera na wadze, ale bardzo szybko ją traci.
Co robić, jeśli jesteś Ektomorfikiem i chcesz przytyć?
Przede wszystkim uwierzyć, że da się przytyć, tylko potrzeba do tego czasu i wiedzy.
Po drugie zadbać o dietę, która z jednej strony będzie kaloryczna, z drugiej zdrowa co wcale nie jest takie oczywiste. Dostarczenie do organizmu ”pustych kalorii” nie jest trudne. Dieta oparta na fast foodach, słodkich przekąskach i napojach gazowanych jest bardzo kaloryczna, ale mordercza dla organizmu. Już lepiej pozostać chudym, niż dołożyć sobie niepotrzebnych chorób układu krążenia i stworzyć podłoże pod przyszłą miażdżycę.
Ektomorfik powinien jeść regularnie. Idealnie, jeśli przerwy nie będą dłuższe niż 3 godziny. Wiele szczupłych osób szybko się najada. Brak apetytu to częsty problem. Pomocne będą tu preparaty ziołowe, które pozwolą rozruszać trawienie i apetyt. Do tego 1 posiłek dziennie dobrze jest spożywać w formie płynnej. Dobrze skomponowany koktajl potrafi zawierać 800-1000 kcal i pozwoli spokojnie uzyskać nadwyżkę kaloryczną.
Po trzecie ruch. Co istotne, nie każdy ruch jest wskazany na ektomorfika, który niemalże przy każdej wzmożonej aktywności może tracić wagę. Oczywiście ogólna sprawność i kondycja są bardzo ważne, ale pamiętajmy, aby nie podglądać ćwiczeń osób, które ćwiczą obok nas np., w klubie fitness. Wiele z nich ćwiczy, aby schudnąć, a więc mają do zrealizowania zupełnie inny cel. Zadaniem ektomorfika jest pobudzenie organizmu do wydzielania hormonu wzrostu, któremu sprzyjają ćwiczenia wielostawowe (złożone) z obciążeniem. Nawet jeśli będą to małe obciążenia ważna jest ich regularność. Idealnie, jeśli możemy ćwiczyć nawet 4 razy w tygodniu. Na początku naszej przygody z ruchem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. Fachowe porady pozwolą optymalnie wykorzystać czas na aktywność i zapobiegną przeciążeniu lub kontuzjom.
Przeczytaj również:
Niedowaga – poznaj jej przyczyny i skutki.